TEMATY:
Dla dzieci z klas 1-3:
„Woda – magiczna ciecz. Część 1” „Woda – magiczna ciecz. Część 2”
„Nauka pływania – zabawy z wodą”
„Tajemnice ludzkiego ciała. Część 1”
„Tajemnice ludzkiego ciała. Część 2”
„Tajemnice ludzkiego ciała. Część 3”
„Ciepło-zimno, czyli czym jest temperatura”
„Zmysł smaku i węchu”
„Świat kolorów, kolorowy wrzechświat”
„Ciśnienie, czyli dlaczego łatwo jeździ się po śniegu na nartach?”
„Zjawiska atmosferyczne, czyli skąd chmury czerpią wodę?”
„W świecie mieszanin, czyli jak pomóc Kopciuszkowi?”
„Tarcie na start”
„Chemik na tropie składników pokarmowych”
„Zmysł słuchu – czyli skąd ucho wie, gdzie gra muzyka?”
„Zmysł wzroku – czyli czy da się widzieć w ciemnościach?”
„Zmysł równowagi – czyli jak chodzić po linie?”
„Magiczna fizyka – czyli czym zajmują się fizycy?”
Dla dzieci z klas 4-8:
„Pojazdy bez paliwa – czyli jak skonstruować ekomaszyny.”
„Ekozakręceni – czyli kilka słów o ekologii!”
„Ile trwa sekunda? O pomiarze czasu i innych wielkości”
„Fizyka w wesołym miasteczku, czyli o sile bezwładności”
„Zmysł dotyku”
„Rosnące domy, czyli o skutkach zmian temperatury”
„A jednak się kręci, czyli skąd się biorą pory roku”
„Ciśnienie, czyli dlaczego łatwo jeździ się po śniegu na nartach?”
„Zjawiska atmosferyczne, czyli skąd chmury czerpią wodę?”
„W świecie mieszanin, czyli jak pomóc Kopciuszkowi?”
„Tarcie na start”
„Chemik na tropie składników pokarmowych”
„Chemiczne kameleony, czyli o skali pH, kwasach i zasadach”
„Wszędobylskie elektrony, czyli ostrożnie z prądem”
„Energie XXI wieku”
„Spektroskop – czyli jak zobaczyć widma”
„Zmysł równowagi – czyli jak chodzić po linie?”
„Szkiełko i oko – czyli optyka”
„Magnetyzm – niewidzialna siła”
„Tajemnicze 3D”
Dla klas 7-8:
„Trochę elektroniki, czyli po co komu kondensatory i oporniki”
„Lecimy na Księżyc”
CZAS TRWANIA:
Około 55 minut.
Zmysł słuchu – czyli skąd ucho wie, gdzie gra muzyka?
Czy zastanawialiście się po co nam dwoje uszu? Dlaczego Indianie w filmach kładą się na ziemi i przykładają do niej ucho? A czy wiecie już, jak ucho rozpoznaje, że gdzieś gra muzyka? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź podczas wykonywania eksperymentów na naszych warsztatach.
Zmysł wzroku – czyli czy da się widzieć w ciemnościach?
Czy Wasi rodzice często powtarzają „Patrz uważniej!”? Ale co tak naprawdę jest potrzebne do tego, by widzieć? Dlaczego potrzebujemy dwojga oczu? Po co używa się lupy? Jak rozdzielić barwy z kolorowego flamastra? Nie są to trudne pytania i przeprowadzając kilka doświadczeń można łatwo znaleźć na nie odpowiedź. Zapraszamy Was więc na warsztaty o zmyśle wzroku.
Zmysł równowagi – czyli jak chodzić po linie?
Na pewno wiecie, że baletnica musi mieć dobry zmysł równowagi – ćwiczy go przez wiele lat. Ale czy każdy przedmiot może być w równowadze? Być może niektóre przedmioty zawsze się przewracają? Jak to się dzieje, że Krzywa Wieża w Pizie nadal stoi mimo, że jest krzywa? I dlaczego dźwig się nie przewraca, gdy podnosi ogromne ciężary? Jeśli chcecie zrozumieć odpowiedzi na te pytania, nie zwlekajcie, tylko przyjdźcie przeprowadzać eksperymenty na naszych warsztatach.
Magiczna fizyka – czyli czym zajmują się fizycy?
Zapewne rzadko spotykacie się ze słowem „fizyka”. A czy słyszeliście o tym, czym tak naprawdę może się ona zajmować? W czasie tych fajnych warsztatów pokażemy Wam kilka eksperymentów, które w prosty sposób przedstawią Wam różne dziedziny fizyki. Na pewno chcecie wiedzieć, jak wygląda magiczne wahadło i jak zrobić tęczę w laboratorium. Jeśli tak, to te warsztaty są dla Was.
Wszędobylskie elektrony, czyli ostrożnie z prądem
Elektryczność jest dosłownie wszędzie. Korzystamy z niej każdego dnia, używając komputer, elektryczny czajnik, telewizor, żelazko. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się między innymi jak działa bateria i dlaczego żarówka świeci. Będą samodzielnie budować obwody elektryczne oraz sprawdzać, które substancje przewodzą prąd elektryczny, a które nie.
Energie XXI wieku
Wszyscy wokół mówią o „ekologicznych źródłach energii”. Ale co to oznacza? Z czego w XXI wieku możemy czerpać energię? I czym w ogóle jest energia? Czy można ją zobaczyć lub poczuć? W czasie eksperymentów, uzyskując prąd z cytryny czy sprawdzając jak działa ogniwo słoneczne, poznacie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Spektroskop – czyli jak zobaczyć widma
Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają prawdziwy przyrząd naukowy – spektroskop. Za jego pomocą będą obserwować widma różnych źródeł światła. Dowiedzą się też, jak zbudowane są atomy, dlaczego się świecą oraz czy mają „odciski palców”.
Szkiełko i oko – czyli optyka
Uczestnicy warsztatów będą mieć okazję poznać tajniki luster i krzywych zwierciadeł. Dowiedzą się też, jak można je wykorzystać w życiu codziennym. Samodzielnie zbudują peryskop i kalejdoskop, a także zbadają działanie soczewek.
Magnetyzm – niewidzialna siła
Na warsztatach będziemy mieć okazję pobawić się magnesami. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego magnes zawsze ma dwa końce oraz w jaki sposób można zbudować magnes mając przewód elektryczny i baterię. Samodzielnie zbudują też prosty silniczek oraz poznają zasadę działania głośnika.
Tajemnicze 3D
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, po co człowiekowi dwoje oczu oraz w jaki sposób powstają obrazy trójwymiarowe. Będziemy podziwiać zdjęcia 3D oraz sami takie tworzyć.
A jednak się kręci, czyli skąd się biorą pory roku
Żyjemy na Ziemi, jednej z planet Układu Słonecznego. Choć wydaje nam się, że to Słońce i inne gwiazdy okrążają Ziemię, to w rzeczywistości to Ziemia się kręci. Doświadczenia, które wykonamy podczas naszych warsztatów, pozwolą nam to udowodnić. Sami sprawdzicie, dlaczego Ziemia jest spłaszczona. Dowiecie się też, dlaczego długość dnia zależy od pory roku oraz skąd biorą się przypływy i odpływy oceanów.
Ciśnienie, czyli dlaczego łatwo jeździ się po śniegu na nartach?
Bardzo często słyszymy o ciśnieniu: słuchając prognozy pogody, podczas badania lekarskiego czy pompując koła roweru. Ale czym jest ciśnienie? Czy ławka szkolna może wytrzymać ciężar łosia? Skąd wieje wiatr i dlaczego może zrywać dachy z domów? Na te i inne pytania poznacie odpowiedzi podczas samodzielnego wykonywania doświadczeń.
Zjawiska atmosferyczne, czyli skąd chmury czerpią wodę
Czy kropla deszczu pozostaje zawsze kroplą deszczu? Skąd się bierze woda w chmurach? A skąd się bierze wiatr? Dlaczego płatek śniegu nie leży na trawniku przez całe rok? Co mogą mieć wspólnego balon i chmura? Czy obserwując otaczającą was przyrodę zadaliście już sobie takie pytania? Jak nie, to czas je zadać, bo wcale nie są one trudne. Na warsztatach nie tylko na nie odpowiecie, ale dowiecie się, co jest przyczyną powstawania zjawisk atmosferycznych. Wykonacie proste doświadczenia i zbudujecie swój własny model obiegu wody w przyrodzie. Dzięki temu poznacie tajemnice pogody, którą codziennie obserwujecie!
W świecie mieszanin, czyli jak pomóc Kopciuszkowi?
To będą bardzo „wymieszane” zajęcia. Uczestnicy, nie tylko poznają klasyfikację mieszanin ale przede wszystkim wykonają je samodzielnie. Dowiemy się o czym świadczy intensywność koloru soku rozpuszczonego w wodzie. Porozmawiamy też o tym, jak sprawnie rozdzielać mieszaniny różnych substancji.
Chemik na tropie składników pokarmowych
Co wspólnego ma kwaśne mleko z zakwasami w mięśniach? Czy jajko ścina się tylko w wysokiej temperaturze? Jakie cechy posiadają dobre tłuszcze? Uczestnicy podczas zajęć będą się mogli poczuć jak prawdziwi naukowcy! Przy pomocy prostych reakcji chemicznych wykryjemy białka i cukry, a także poszukamy różnic w tłuszczach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
Chemiczne kameleony, czyli o skali pH, kwasach i zasadach
Dlaczego herbata z cytryną jaśnieje? Czy herbata z hibiskusa zawsze jest czerwona? Czy curry to tylko przyprawa? Jakie substancje powodują kwaśną minę? Jaką tajemnicę kryje środek do udrażniania rur? Uczestnicy warsztatów sprawdzą samodzielnie jaki odczyn mają substancje, które mogą spotkać w codziennym życiu – odkryjemy co jest związkiem z zasadami a co niezłym kwasem! „Zasadzimy” też chemiczny ogród i stworzymy magiczną miksturę służącą do odmierzania czasu.
Tarcie na start – czy opory ruchu zawsze przeszkadzają.
Tarcie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Ale czy zdajemy sobie z tego sprawę? Jakie skutki ze sobą niesie? Czy zawsze nam przeszkadza, czy możemy je wykorzystać? Podczas warsztatów uczestnicy poznają od czego zależy tarcie, jak je zmniejszyć lub zwiększyć oraz wykorzystać m. in. budując most bez gwoździ czy kleju.
Świat kolorów, kolorowy wrzechświat
Świat jest kolorowy czy może czarno-biały, a barwy to tylko złudzenie? Oczywiście patrząc oczami na nasze otoczenie, widzimy kolory, ale czy zobaczymy je patrząc na mikroświat cząsteczek i atomów lub na galaktyki i Kosmos? Odpowiedzi na te pytania poznasz podczas warsztatów. Jak zwykle wykonamy też wiele ciekawych eksperymentów.Fizyka w wesołym miasteczku, czyli o sile bezwładności
Gdzie można zaobserwować działanie sił bezwładności? Czy tylko w wesołym miasteczku? Pomimo iż tam siły te są najbardziej efektowne to można obserwować je każdego dnia: w autobusie, w jadalni, w łazience czy w warsztacie samochodowym. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się co to jest siła bezwładności i poprzez samodzielnie wykonywane doświadczenia odkryją skutki jej działania.
Trochę elektroniki, czyli po co komu kondensatory i oporniki
Trudno wyobrazić sobie nasze dzisiejsze życie bez elektroniki. Bez niej nie moglibyśmy porozmawiać przez telefon, oglądnąć telewizji, ani posłuchać radia, a praca naukowca byłaby bardzo trudna. Podczas warsztatów poznamy podstawy tej dziedziny techniki. Zbudujemy różne obwody elektryczne i poznamy podstawowe prawa rządzące prądem elektrycznym.Lecimy na Księżyc
Podczas zajęć polecimy na Księżyc, ale jak to czasami bywa, coś „pójdzie nie tak”. Czy uda nam się przeżyć i dotrzeć do bazy? Warsztaty bazujące na materiałach pochodzących z NASA, ćwiczące tzw.umiejętności miękkie (bez doświadczeń).
Ekozakręceni – czyli kilka słów o ekologii
„Żyj ekologicznie!” – to bardzo modne sformułowanie w dzisiejszych czasach. Ale czy wiemy tak naprawdę co się za tym stwierdzeniem kryje? Czy znamy podstawy takich zjawisk jak efekt cieplarniany czy smog? Podczas warsztatów poznamy różnicę pomiędzy globalnym ociepleniem a efektem cieplarnianym, nauczymy się jak wykrywać smog, oraz zbudujemy własną oczyszczalnię ścieków!
Woda – magiczna cieczWoda to naprawdę magiczna ciecz. Dzięki niej możliwe jest życie na Ziemi, może działać jako klej, albo soczewka, potrafi się sama wspinać do góry w cienkiej rurce, a gorąca zamarza szybciej niż zimna! Podczas warsztatów dowiemy się dlaczego ciepła woda unosi się do góry, jak zrobić wodny klej oraz zbudujemy model prawdziwego batyskafu!
Tajemnice ludzkiego ciała
Ludzkie ciało stanowi niezgłębioną tajemnicę. Na warsztatach z „Tajemnic ludzkiego ciała” postaramy się choć odrobinę poznać mechanizmy funkcjonowania naszego organizmu. Omówimy działanie różnych układów i zbudujemy modele, które pomogą zrozumieć działanie konkretnych narządów jak płuca czy serce.
Pojazdy bez paliwa – czyli jak skonstruować ekomaszyny.
Żeby samochód jeździł potrzebuje…. paliwa! Otóż wcale nie! Podczas warsztatów dowiemy się co to jest siła odrzutu i jak ją można wykorzystać do konstrukcji ekopojazdów. Zbudujemy model eko-samochodu, parostatku i innych maszyn z ekonapędem!